Інформація

теплиця під полікарбонатПлануємо і закладаємо правильні грядки в своїй теплиці

Ви вирішили почати займатися вирощуванням ранніх овочів, вибрали собі теплицю з полікарбонату або з іншого матеріалу. Придбати і змонтувати тепер таку теплицю нескладно і доступно навіть при наявності невеликого бюджету. Однак побудова теплиці – це тільки пів справи. Дуже важливо розміщення грядок в теплиці, так щоб користь з них була максимальною. Багато початківців спочатку роблять теплицю, і лишень потім планують розміщення місць під посадку, а треба було б навпаки – спочатку подумати, що і як буде рости, і виходячи з цього, визначитися з розмірами майбутньої теплиці. Так можна не тільки передбачити потрібку кількість грядок, але й залишити місце наприклад для зручного збереження інструментів чи розміщення додаткових стелажів для вирощування розсади. Також при плануванні майбутньої теплиці варто задуматись і про систему обігріву, адже для неї може знадобитися також деякий вільний простір.

Розглянемо деякі види грядок і їх особливості їх побудови.

В залежності від розмірів теплиці, особливостей її розміщення, особливостей вирощування різних культур овочів, а також ваших можливостей можна зробити різні по розмірам і властивостям грядки. Найчастіше зустрічаються такі види:

  • стандартні - їх висота 20 см;
  • високі, підняті теплі грядки - вони можуть досягати і 80 см;
  • грядки Міттлайдера.

Вибір оптимального виду грядок залежить і від клімату в вашому регіоні: якщо він жаркий і засушливий, то доцільно буде зробити стандартні невисокі грядки , щоб запобігти передчасному пересиханню і вивітрюванню ґрунту. Можна також для запобігання пересиханню грядок по можливості встановити систему поливу автоматичну або напівавтоматичну. Щоб такі грядки гарно виглядали їх можна обгородити дошками  або спеціальними бордюрами.

Високі теплі грядки підходять для вирощування овочів в теплиці ранньою весною, коли температура повітря ще недостатньо висока, а така будова дозволяє трохи підвищити її. Для запобігання осипанню таких грядок їх обгороджують їх бордюром із дощок. Таке планування грядок зручне і добре підходить для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Закладання грядок способом Міттлайдера передбачає складну відповідність певним розмірам, використання спеціальних добрив і системи поливу. Грядка організована таким способом. має ширину 45 см, а прохід між сусідніми грядками має бути в 2 рази більшим, тобто 90 см. Організовані грядки таким способом ніколи не розпушують.

Розміщення грядок в теплиці.

Найкращим є формування грядок під посадку з заходу на схід. При такому розташуванні рослини освітлені практично цілий день, і вони отримують достатньо світла. Але не завжди є можливість розмістити теплицю саме так, у такому випадку важливо розміщувати грядки так, щоб вони отримували якомога більше сонячного світла в першій половині дня. Якщо ж сонце буде освітлювати грядки лише після обіду, тоді рослини будуть страждати від опіків і переохолодження, урожайність буде нижчою.

Якщо теплиця побудована без урахування того, які рослини будуть у ній вирощуватися, то можна розмістити грядки таким способами:

  • якщо теплиця довга, але вузької конструкції то зручно буде розмістити дві грядки приблизно по 90-95 см шириною, а прохід між ними по центру шириною біля 50 см. При такому розташуванні за рослинами можна доглядати, стоячи в проход;
  • якщо теплиця достатньо широка то можна зробити 3 грядки і 2 проходи між ними, причому центральну грядку можна зробити ширшою ніж інші;
  • в теплиці з двоскатним дахом (з полікарбонату або плівки) більш доцільним буде грядка по центру, а з двох боків від неї – проходи;
  • у міттлайдеровскій теплиці грядки розміщують у напрямку з півночі на південь, а поверхня їх при цьому повинна бути строго горизонтальною;