Інформація

Акустичні бар"єри або шумозахисні екрани ― це огороджувальні конструкції, призначені для захисту окремих територій від шуму. Вони є найбільш ефективним методом шумового загородження від автомобільних та залізничних доріг, а також промислових джерел шуму без впливу на саме джерело звуку.

Шумозахисні екрани. Полікарбонат як матеріал для захисту від шуму

Звук ― фізичне явище, що представляє собою поширення у вигляді пружних хвиль механічних коливань у твердому, рідкому або газоподібному середовищі. У вузькому сенсі під звуком мають на увазі коливання хвиль, які впливають на слух тварин і людини.

Гучність звуку ― суб"єктивне сприйняття сили звуку. Гучність головним чином залежить від звукового тиску, амплітуди і частоти звукових коливань. Також на гучність звуку впливають його спектральний склад, локалізація в просторі, тембр, тривалість впливу звукових коливань, індивідуальна чутливість людини та інші фактори.

Мірою гучності є децибел (дБ).

Межа слуху (0 дБ) є самим тихим рівнем сприйманого людським вухом звуку.

Рівень шуму, що перевищує 80 дБ, викликає у людини високий рівень стресу, втрату уваги, фізіологічні зміни та інші негативні ефекти. Нормальний рівень шуму складає близько 30 дБ, а природний шум навколишнього середовища становить від 40-60 дБ.

Звук, який створюється швидкісними автомобільними шосе, залізничними дорогами, може досягати до 115 дБ, що є нестерпним для людей при тривалому впливі.

Звукоізоляція ― це зниження рівня шуму за допомогою створення загороджуючих конструкцій з різних матеріалів. Кількісна міра звукоізоляції загороджуючих конструкцій виражається в децибелах.

Акустичний бар"єр найбільш ефективний у тих випадках, коли він розташований в безпосередній близькості від джерела шуму, або поруч з "приймачем" шуму. У цих випадках кут відбиття більший. З тих же причин, більш високий бар"єр ефективніше низького. Навіть якщо обидва вони приховують з виду джерело шуму.

Є два види акустичних барєрів:

  • шумопоглинаючий ― важкі матеріали, такі як бетон, є найбільш ефективними матеріалами для звукоізоляції .Існує спосіб досягти більш ефективної ізоляції на більшій частині звукового діапазону частот за допомогою розділеної огорожі ― дві окремі стінки, розділені між собою повітряним зазором або заповненим шумоглушником.
  • шумовідбиваючий ― листи з плоскою рівною поверхнею (такий як монолітний або стільниковий лист) мають властивість знижувати звук в основному завдяки його відображенню.Прозорі акустичні бар"єри можуть знизити рівень шуму більш ніж на 30 дБ, що може скласти різницю між стерпними і нестерпними умовами. Товщина листа,що використовують для спорудження акустичного бар"єру, безпосередньо впливає на його ефективність.

Прозорі акустичні бар"єри мають деякі переваги над непрозорими бар"єрами, оскільки дозволяють бачити навколишній ландшафт, тим самим запобігаючи відчуття закритості або відгородження. Такі екрани забезпечують значне зниження як акустичного навантаження, так і забруднення навколишнього середовища і виглядають дуже естетично.

Нижче наведено порівняльну характеристику шумопоглинання полікарбонату в порівнянні зі склом (адже саме скло є шумопоглинаючим матеріалом в склопакетах для вікон).

Рівень поглинання шуму, в децибелах

Товщина матеріалу Сотовий полікарбонат, Дб Монолітний полікарбонат, Дб Скло, Дб
3 мм - 23 -
4мм 6 25 29
5мм - 27 30
6мм 8 29 31
8мм 13 31 32
10мм 20 33 33
12мм - 34 34
15мм - 35 -
16мм 21 - -
20мм 22 - -
25мм 23 - -
32мм 25 - -

Перевагами використання полікарбонату в якості матеріалу для шумозахисним барєрів можна виділити наступні:

■ Мала вага листів: менше половини від ваги скла аналогічної товщини.

■ Висока прозорість: забезпечення огляду і полегшення орієнтування. Зниження відчуття закритого простору, зниження стомлюваності водіїв.

■ Міцність: висока стійкість до ударної дії і вандалізму.

■ Відмінна стійкість до УФ-випромінювання і екстремальних погодних умов.

■ Гнучкість, що дозволяє згинати листи без спеціального обладнання, надавати різні опуклі форми екрану, що значно покращує естетичний вигляд конструкції:

шумоізоляційний матеріалшумоізоляційний екран

Вплив несприятливих погодних умов і ультрафіолетового випромінювання на листи протягом тривалого часу можуть викликати погіршення міцності і зовнішнього вигляду. Автомобільні дороги є агресивним середовищем. Основними хімічними речовинами ― агресорами є сірчасті з"єднання: NOx, СО, і Н20. А також в деякій кількості сліди 03 (озон) як результат дії систем запалювання. На додаток до цих речовин присутні такі частинки, таких як пил, сажа і солі з антифризу порошків. З різного виду матеріалів саме полікарбонат є стійким до різного роду хімічних речовин.

Основний збиток для листа полягає в утворенні на поверхні шару твердих частинок і впливу кислоти, які можуть зробити лист замутненим. Важливо підтримувати чистоту акустичного бар"єру!

Про монтаж полікарбонату в якості шумоізоляційних екранів ― в наших наступних статтях.