Інформація

Кожен господар, який має теплицю, зацікавлений в якісному покритті теплиці. В статті описані характеристики плівки тепличної, що варто врахувати при її виборі і експлуатації.

Плівка теплична використовується в тепличному господарстві для укриття теплиць і парників. Виготовляють таку плівку з поліетилену високого тиску методом екструзії. Завдяки механізму обертання видувний головки екструдера забезпечується рівномірна товщина по всій ширині плівкового рукава.

Як правило, плівка випускається у вигляді намотаного на бобіну 2-шарового матеріалу товщиною від 30 до 300 мікрон. Чим плівка товстіша, тим вона міцніша, і краще тримає тепло, але і коштує вона дорожче. Виготовляється така плівка у вигляді рукава (потрібно розрізати по довжині) та напіврукава (не потрібно розрізати  по довжині). Довжина рулону зазвичай становить 50м або 100м.

Найбільш важливі показники плівки тепличної:

·         довговічність;

·         міцність на розрив;

·         ширина плівки в розвороті та методи її зварювання.

Довговічність

Звичайна поліетиленова плівка вже через пів-року старіє і втрачає свої властивості,  її доводиться міняти. Сонячні промені в найбільш енергетичній частині спектра — ультрафіолетовому діапазоні (290-400 нм) — поглинаються полімерами, що викликає розрив вуглецевих зв’язків і деструкцію (руйнування плівки). Тому звичайна поліетиленова плівка стає менш популярна і зустрічається все рідше. На заміну їй виробники почали виготовляти тепличну плівку, яка служить більше 1-го сезону.

З метою продовження терміну служби при виготовленні  тепличної плівки до складу сировини вводяться світлостабілізуючі добавки - спеціальні речовини, які гальмують руйнування полімерів під впливом несприятливих атмосферних умов, що уповільнюють фото- і термохімічне старіння плівки. Завдяки цьому термін служби плівки тепличної значно збільшується в порівнянні зі звичайною поліетиленовою плівкою: світлостабілізована плівка може без втрати своїх властивостей використовуватися від двох-трьох сезонів або безперервно протягом 5 років. Додавання світлостабілізаторів значно збільшує її довговічність, але, на жаль, і ціну.

Раніше було відомо, що сучасні пестициди зі складною структурою впливають на розкладання і термін служби тепличних плівок, але вважалося, що цей вплив не є істотний. Нещодавні  дослідження зарубіжних вчених показали, що діюча речовина деяких пестицидів, що містять сірку і бром, негативно впливає на UV-стабілізатори, руйнуючи їх. Тому для теплиць з рослинами, які обробляють пестицидами, не рекомендується використовувати дерев’яний каркас. Але і метал з його високою теплопровідністю плавить плівку в місцях контакту, незважаючи на покриття його світлою фарбою. Найкращий матеріал для каркасу в даному випадку – оцинкована труба.

Крім світлостабілізуючих добавок при виробництві плівки в неї додають також антифог, антистатики, абсорбери та інше.

Антифоги - речовини, які запобігають утворенню конденсату у вигляді дрібних крапель води на внутрішній частині плівки. Ці речовни застосовуються на прозорих скляних або пластикових поверхнях,  які використовуються в оптичних додатках, таких як лінзи і дзеркала, в окулярах, об'єктивах і біноклях. Методи засновані на мінімізації поверхневого натягу, в результаті чого відбувається конденсація тонкої плівки води замість безлічі одиночних крапель.

Абсорбери - речовини для поглинання газів, парів, для поділу газової суміші на складові частини шляхом розчинення одного або декількох компонентів цієї суміші в рідини, званої абсорбентом (поглиначем). В плівку вводять спеціальні мінеральні теплові присадки. Вони хоч і знижують її прозорість (в літній час це навіть плюс — захист від перегрівів), зате в весняно-осінній сезон температура в теплиці на 4 … 5 ° С вище. У ролі таких наповнювачів виступають, наприклад, каолін, тальк, силікати, а останнім часом — і розплавлений кварц.

Антистатики - добавки, які запобігають утворенню на плівці статичного заряду, що притягує пил. Це є одною з причин втрати еластичності, пружності і старіння плівки. Абразивні частки залишають мікротріщини на поверхні, через які UV-промені проникають до UV-стабілізаторів і руйнують їх.

Міцність на розрив

Головний ворог плівки (особливо при багатосезонному використанні) — розрив від вітру. Майже завжди при монтажі або знятті плівки утворюються тріщини. Наприклад, в місці контакту з металом у спеку, під час зварювання, при випадковому зачіпанні шпалери, зтрушуванні з плівки снігу. Трапляються мікротріщини і в місці плавлення. Вони не видні неозброєним оком, але через пару сезонів після сильного вітру в цьому місці утворюється розрив. З часом дефект починає збільшуватися в розмірах. В степових районах України, де багато вітрів, більшим попитом користується армована плівка — найдорожча з усіх.

Щоб зробити тепличну плівку міцнішою, її роблять тришаровою. У середній шар (50% від загальної товщини) вводиться особливо міцний поліетилен (щось схоже на упаковку для цегли, тари з-під пластикових пляшок і т.д.). У зовнішній (20-25% від товщини) — інфрачервоний абсорбент, а у внутрішній (25%) — антифог. Всі три шари містять UV-стабілізатори. Така технологія дозволяє створити універсальне покриття з комплексом цих важливих властивостей, що раніше були несумісним в одній плівці.

Усі шари непомітні, матеріал здається одношаровим. Ще одна особливість плівки тепличної — підвищена міцність на розрив. Адже звичайна одношарова плівка менш міцна в поперечному напрямку. Багатошарові ж однаково стійкі — як у поздовжньому, так і в поперечному напрямках.

Ширина плівки в розвороті та методи її зварювання

Чим плівка ширше, тим менше при накриванні зварюються відрізки. Ширина плівки в розвороті буває 3,6,8,9,10 і 12м. Найширші плівки 16 м — венгерського виробництва. Як правило, ширину плівки на теплицю підбирають, враховуючи  довжину арки даної теплиці, довжину плівки і плівку для торців  підбирають виходячи з довжини плівки в рулоні або шляхом з’єднання відрізків плівки зварюванням.

 

Способи зварювання плівки:

  • праскою (через фольгу або тканину);
  • технічним феном;
  • спеціальними пристроями для зварювання.

При будь-якому з цих способів роблять нахлест 20-25 см. Бажано скріпити його скотчем марки Tesa. Зварювати плівку краще в закритому приміщенні (щоб не заважали вітер і опади) площею — не менше 20 м2, щоб було зручно розгортати 12-16-метрові рукава. Добре якщо є широкий зручний стіл, або широка дошка. При підключенні подовжувачів необхідно дотримуватися правил електробезпеки.

При зварюванні праскою на 2 шари плівки кладуть фольгу (або натуральну тканину) і пропрасовують, ретельно натискаючи. Недолік цього способу— досить низька продуктивність. Через обмеженість довжини шнура потрібно часто перетягувати подовжувач (самому не впоратися). Інертність корпусу вимагає частого регулювання температури  нагріву: то плівка занадто плавиться (до дірок), то погано склеюється. Періодично необхідно перекладати дошку або пересувати плівку, слідкуючи, щоб на тканині (вона повинна бути довгою і без швів) не було складок.

Зварювання технічним феном більш продуктивне. Одягнувши на фен вузьку насадку, виставляють температуру до 500 … 600 ° С і на невеликій відстані обдувають, пройшовшись по оплавленим ділянкам валиком. Спочатку спробуйте для набуття навичок зварити пробні шматки, і лише потім, коли виявите оптимальну відстань від сопла і буде добре виходити, можна переходити до основної роботи. Перший недолік такого способу — необхідність вузької насадки.  Але головне навіть не це.

Обидва описані вище способи — напівпрофесійні. Для якісного зварювання плівки необхідно оптимальне співвідношення таких факторів, як:

  • температура з охолодженням;
  • час зварювання;
  • тиск.

На жаль, зварювання плівки тепличної праскою і технічним феном не дозволяють це забезпечити. Наприклад, праскою можна забезпечити тиск, але не оптимальну температуру і час. А феном складно виставити тиск. До того ж в обох випадках плавиться верхній шар плівки і прилипає до нижнього, що не зовсім надійно.

Тому найкращий спосіб — придбання професійного пристрою для зварювання плівки (вартістю близько 300-600$). Воно високопродуктивне і досить ефективне, оскільки забезпечує дотримання всіх трьох параметрів, даючи якісний шов товщиною 3 мм. Ще один плюс — трансформатор дає безпечну напругу (до 30 В), а пластини захищені тефлоновим покриттям, і випадковий дотик до них абсолютно безпечний, на відміну від прасок і технічних фенів.